Najważniejsze etapy prac badawczo-rozwojowych

Grupa Volvo bazuje na 90 latach historii zdefiniowanej przez innowacyjność opartą na wartościach. Nasze przywiązanie do jakości i bezpieczeństwa wywodzi się z wizjonerskiego podejścia ojców założycieli, Assara Gabrielssona i Gustafa Larsona, oraz ich postanowienia produkowania bezpiecznych pojazdów wysokiej jakości.

1927

Początek

W tym roku zjechał z linii montażowej pierwszy samochód osobowy, rok później pierwszy samochód ciężarowy, a premiera pierwszego autobusu miała miejsce w 1934 roku.

Dowiedz się więcej o historii

1959

Trzypunktowe pasy bezpieczeństwa

Firma Volvo jako pierwsza wprowadziła trzypunktowe pasy bezpieczeństwa, które ratują życie ludzi na całym świecie.

1972

Troska o środowisko naturalne

W 1972 roku do naszych kluczowych wartości korporacyjnych dodaliśmy troskę o środowisko naturalne. Przyznaliśmy, że nasze produkty negatywnie oddziaływały na środowisko i byliśmy zdeterminowani, aby coś z tym zrobić. Do 1976 roku wprowadziliśmy trójdrożny katalizator jako skuteczny system redukcji emisji spalin. W latach 1990. wprowadziliśmy Environmental Concept Car, Bus oraz Truck, a także pierwsze rozwiązanie Grupy do zarządzania flotą.

1981

Automatic Power Shift

Automatic Power Shift (APS) – wynalazek Volvo BM. APS pozwala oszczędzać paliwo i zwiększa wydajność, nieustannie wybierając bieg odpowiedni do zadania i aktualnych warunków pracy.

2001

Volvo I-Shift

Firma Volvo Trucks wprowadziła nową rewolucyjną skrzynię biegów, I-Shift, która stała się wielkim sukcesem. Oblicza kilka parametrów, aby określić najlepszą opcję zmiany biegów.

2002

Renault Infomax

Infomax – system zarządzania pojazdem Renault Trucks zdobył nagrodę Siemens Prize za innowacyjność. Infomax to narzędzie do pomiaru i analizy zużycia paliwa.

2004

Penta IPS

Pierwszy na świecie taki układ firmy Volvo Penta. IPS, Inboard Performance System, system napędowy, który zrewolucjonizował świat łodzi. Układ Volvo Penta IPS zapewnia około 35% lepszą wydajność przy prędkości obrotowej niż wały wewnętrzne.

2006

Koncepcja hybrydowa I-SAM

Opłacalna opcja do pojazdów dużej ładowności, takich jak samochody ciężarowe i autobusy poruszające się po trasach, na których ma miejsce częste hamowanie i przyspieszanie. Oszczędności paliwa sięgające 35%.

2007

Samochody ciężarowe i fabryka neutralne pod względem emisji CO2

Jesteśmy pierwszym producentem pojazdów, który wyprodukował siedem demonstracyjnych samochodów ciężarowych neutralnych pod względem emisji CO2. Grupa ma też pierwszą na świecie fabrykę pojazdów neutralną pod względem emisji CO2. Jest to zakład Volvo Trucks w Gandawie w Belgii. Oprócz tego w 2010 roku zostaliśmy pierwszym producentem z branży motoryzacyjnej przyjętym do programu Climate Savers organizacji WWF.

2012

I-See

Układ I-See zmniejsza zużycie paliwa w transporcie długodystansowym. Podobnie jak autopilot efektywnie obsługuje zmianę biegów, gaz i hamulce na wzniesieniach.

2013

Aktywny układ kierowniczy

Aktywny Układ Kierowniczy Volvo to elektronicznie sterowany silnik elektryczny podłączony do kolumny kierowniczej, dzięki któremu kierowanie pojazdem jest bezpieczniejsze i wygodniejsze. Jest to technologia, kryjąca się za internetowym sukcesem „The Epic Split” w postaci milionów wyświetleń na YouTube.

2014

Podwójne sprzęgło

Grupa Volvo wprowadza pierwszą na rynku dwusprzęgłową skrzynię biegów przeznaczoną do samochodów ciężarowych o dużej ładowności. Dzięki dwóm sprzęgłom zmiana biegów odbywa się bez przerwy w przekazywaniu mocy.

2015

Autobus elektryczny

Wraz z partnerami z różnych sektorów opracowujemy autobusy i infrastrukturę na potrzeby zelektryfikowanej sieci autobusów w Göteborgu.

Wśród korzyści można wymienić niski poziom hałasu, brak lokalnych emisji, 99% redukcję emisji CO2 i 80% oszczędności energii.

2016

Automatyzacja

Rozwój pojazdów autonomicznych wkracza w nową, ekscytującą fazę. W pełni autonomiczne samochody ciężarowe Volvo są testowane głęboko pod ziemią w kopalni Kristineberg, a także jako śmieciarki w miastach i przy zbiorach trzciny cukrowej w Brazylii. Volvo CE przedstawia nową maszynę koncepcyjną HX1, autonomiczną maszynę budowlaną.

2018

Połączony, autonomiczny i elektryczny

Grupa Volvo kontynuuje dalekosiężne dążenie do opracowywania rozwiązań transportowych nowej generacji. Najnowszym przykładem jest system Vera, w którym autonomiczne pojazdy elektryczne są koordynowane, aby zapewnić w najwyższym stopniu skuteczny i bezpieczny transport towarów.

2019

Milion połączonych z siecią zasobów klientów 

W czwartek, 3 października 2019 r., Volvo Construction Equipment przekazało duńskiemu klientowi cztery koparki wyposażone w system telematyczny Volvo CareTrack. Ta dostawa oznacza osiągnięcie przez Grupę Volvo istotnego etapu miliona połączonych z siecią zasobów klientów – dostarczonych samochodów ciężarowych, autobusów i sprzętu budowlanego. Uważa się, że jest to jedno z największych osiągnięć w branży pod względem liczby połączonych z siecią pojazdów i maszyn użytkowych. Wielka ilość zgromadzonych danych pozwoli osiągać lepsze wyniki dzięki poprawie dyspozycyjności pojazdów i maszyn, ograniczeniu hałasu i emisji spalin, a także zwiększeniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym i na placu budowy.

Badania i rozwój oraz innowacje

Dla nas w Grupie Volvo technologia oznacza aspiracje, aby iść do przodu, oraz wspólną pracę nad ciągłym rozwojem i coraz lepszymi wynikami.

Volvo Group — historia

Informacje prasowe

Latest Press Release