Pierwszy samochód opuszcza fabrykę

Z Hisingen w świat

Firma Volvo Group zatrudniająca 100 000 pracowników na całym świecie, mająca zakłady produkcyjne w 18 krajach, obecna na 190 rynkach i sprzedająca rocznie blisko 300 000 urządzeń, stała się jednym z największych na świecie producentów pojazdów komercyjnych. 

Ta pełna przygód podróż zaczęła się w 1927 roku. Zapoczątkowali ją nasi ojcowie założyciele Assar Gabrielsson i Gustaf Larsson.

1927

Założenie firmy Volvo

W 1927 roku z linii produkcyjnej na wyspie Hisingen w Göteborgu zjechał pierwszy seryjnie produkowany samochód Volvo – Volvo ÖV4.

1940-1945

Szybka ekspansja

Lata wojny były okresem gwałtownego rozwoju firmy Volvo.

Firma Volvo nabyła większościowe udziały w firmie Svenska Flygmotor, która później przyjęła nazwę Volvo Aero.

Firma Volvo kontynuowała serię przejęć, kupując firmę Köpings Mekaniska Verkstad, firmę inżynieryjną dostarczającą przekładnie i skrzynie biegów, a w 1950 roku zakupiła producenta maszyn budowlanych, firmę AB Bolinder-Munktell, która później stała się częścią VME Group (obecnie Volvo Construction Equipment).

1964-1969

Większe możliwości

Otwarto dwa zakłady, jeden w Torslanda w Szwecji i drugi w Alsemberg w pobliżu Brukseli w Belgii. Wszytko to sprawiło, że firma Volvo miała wystarczające możliwości produkowania samochodów osobowych i ciężarowych, by znaleźć się na szczycie listy światowych firm. 

Rok później otwarto nową fabrykę silników wysokoprężnych w Skövde w Szwecji, a w 1968 roku firma Volvo rozpoczęła montaż samochodów ciężarowych w Australii oraz produkcję samochodów osobowych w Malezji. 

W 1969 roku firma Volvo zakupiła zakład w Olofström, założony jeszcze w 1735 roku.

1977

Ze Szwecji do Europy

Wraz ze zbudowaniem drugiego zakładu produkcyjnego samochodów ciężarowych w Belgii firma Volvo przekształciła się w europejskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Szwecji, zastępując wcześniejszą w przeważającej mierze szwedzką firmę prowadzącą sprzedaż eksportową.

Dwa nowe zakłady otwarte w Szwecji. Fabryka autobusów w Borås oraz fabryka silników uruchomiona w Vara.

1980-1982

Czas przejęć

To był czas przejęć, który zaczął się od zakupu firmy Beijerinvest AB działającej w handlu ropą oraz w branży spożywczej, po którym nastąpił zakup firmy White Motor Corporation w USA oraz AB Höglund & Co, w Säffle w Szwecji, produkującej nadwozia autobusów.

Nowy zakład produkujący podwozia autobusów i samochodów ciężarowych został otwarty w Kurytybie w Brazylii, a w Tuve w Szwecji firma Volvo otworzyła nową montownię samochodów ciężarowych.

1993-1994

Nowa rada – nowa strategia

Poważna debata, która zakończyła się rozwodem Renault Group i Volvo. W konsekwencji rada złożyła dymisję ze skutkiem natychmiastowym.

Nowa rada została wybrana w styczniu 1994 roku. Firma Volvo przyjęła nową strategię: wszystko, co nie wiąże się bezpośrednio z podstawową działalnością, wszystko, co nie wiąże się z pojazdami lub transportem, zostanie sprzedane.

1999

Nowa orientacja – więcej marek

Nadzwyczajne ogólne zebranie zaproponowało sprzedaż „perły w koronie” Volvo, firmy Volvo Cars, firmie Ford Motor Company za 50 miliardów SEK.

Powstała nowa Grupa skupiająca się na branży pojazdów komercyjnych.

Volvo Group zakupiła RVI/Mack z zamiarem wzrostu w sektorze samochodów ciężarowych w USA i Europie. W wyniku tej transakcji Grupa przejęła dwie nowe marki Mack i Renault Trucks.

2001-2008

Rośnie Azja

Teraz Azja stała się drugim największym rynkiem Grupy po Europie, a Japonia stała się największym rynkiem w Azji w wyniku zakupu firmy Nissan Diesel, obecnie znanej jako UD Trucks.

W Chinach Volvo CE rozpoczęło produkcję w Szanghaju. Volvo Buses oraz Volvo Penta już prowadziły działalność w tym kraju.

Volvo CE zakupiła też udziały w firmie Lingong, wielkim producencie maszyn budowlanych w Chinach, co dało jej dwie marki, Volvo CE i SDLG.

W Indiach Grupa założyła przedsiębiorstwo joint venture, VECV, VE Commercial Vehicles Ltd. wraz z Eicher Motors w Pithampur. Firma Eicher była trzecim pod względem wielkości producentem samochodów ciężarowych w Indiach. Volvo Buses już od 1998 roku produkowała autobusy w Bangaluru w Indiach.

2007

...i Rosja

Przełomowa ceremonia otwarcia zakładu Grupy w Kałudze w Rosji miała miejsce w 2007 roku. Zgodnie z planem zakład miał produkować samochody ciężarowe i maszyny budowlane.

2012

Volvo Aero do GKN

Grupa sprzedała Volvo Aero brytyjskiej firmie GKN.

Volvo Group składa się teraz z wielu różnych marek i prowadzi działalność skupioną na pozycjonowaniu tych marek na rynku i objaśnianiu ich ról.

2013-2014

Dwie nowe marki

Podpisano umowę partnerską z chińskim producentem pojazdów, Dongfeng, w wyniku czego Grupa nabędzie 45 procent nowej spółki zależnej o nazwie DFCV.

Volvo Group kupiła szkocką firmę Terex Equipment specjalizującą się w produkcji wywrotek.

2016

Nowe struktura organizacyjna w obszarze samochodów ciężarowych

Grupa Volvo wprowadza zmiany organizacyjne w obszarze samochodów ciężarowych. Nowa struktura jest oparta na indywidualnych markach pojazdów i ma celu wzmocnienie odpowiedzialności za każdą z nich.

Tworzonych jest pięć odrębnych jednostek organizacyjnych: Volvo Trucks, UD Trucks, Renault Trucks, Mack Trucks oraz Group Trucks Asia & JVs, z których każda będzie w pełni odpowiedzialna za swój wynik finansowy.

Więcej historycznych miejsc w Grupie

Volvo Trucks
Volvo Penta
Volvo Construction Equipment
Volvo Buses
UD Trucks
Renault Trucks
Mack Trucks
Volvo Financial Services

Nowości z historii Volvo Group

Grupa Volvo przyłącza się do inicjatywy Science Based Targets

Grupa Volvo podejmuje kolejne działania w zakresie dostosowywania firmy i zabezpieczania jej przyszłości zgodnie z celami Paryskiego Porozumienia Klimatycznego. Celem Grupy Volvo jest uzyskanie statusu firmy o zerowych emisjach netto najpóźniej do ...

Grupa Volvo wprowadza Ramy Zielonego Finansowania (Green Finance Framework)

Grupa Volvo wprowadza Ramy Zielonego Finansowania (Green Finance Framework) w celu finansowania inwestycji i projektów związanych z czystym transportem. Ramy został ocenione przez organizację CICERO (Center for International Climate and Environmental ...