Volvo Polska

Volvo Polska stanowi część Grupy Volvo – jednego z wiodących światowych producentów samochodów ciężarowych, autobusów, maszyn budowlanych oraz systemów napędowych do łodzi motorowych i urządzeń przemysłowych.

W Polsce Volvo obecne jest od lat 70-tych. Na początku lat 90-tych Volvo rozpoczęło we Wrocławiu działalność przemysłową, otwarto fabrykę autobusów, a kolejne lata zaowocowały rozwojem firmy i rozszerzeniem zakresu jej działalności. Obecnie firma Volvo Polska obejmuje: fabrykę autobusów, a także organizacje sprzedaży autobusów, samochodów ciężarowych i maszyn budowlanych oraz globalne centra dostarczające usługi biznesowe w takich sektorach, jak IT, finansowy i HR.

Firma Volvo Polska zatrudnia blisko 4 tysiące pracowników i jest wiodącym pracodawcą w mieście i w regionie, utytułowanym wyróżnieniami dla najlepszego pracodawcy. W 2019 roku po raz dziesiąty otrzymała tytuł Top Employer przyznawany przez Top Employers Institute tym pracodawcom, którzy w procesie certyfikacji wykażą, że spełniają najwyższe, międzynarodowe standardy
w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi. Firma Volvo Polska zajęła też w 2019 roku piąte miejsce wśród dziesięciu najbardziej atrakcyjnych pracodawców w badaniu Randstad.

Organizacja Volvo Polska

Volvo-Buses

Volvo Buses

Volvo Polska Centrum Przemysłowe Autobusy we Wrocławiu
jest obecnie największą fabryką autobusów Volvo w Europie. Powstają w niej kompletne autobusy miejskie, międzymiastowe i turystyczne, które dostarczane są do operatorów miejskiego transportu publicznego, przewoźników na trasach międzymiastowych i międzynarodowych oraz firm turystycznych na rynkach całej Europy.

W 2010 roku we Wrocławiu rozpoczęła się seryjna produkcja autobusu hybrydowego. Obecnie Volvo produkuje tu pełną flotę zelektryfikowanych autobusów, obejmującą hybrydę Volvo 7900 Hybrid, elektryczną hybrydę Volvo 7900 Electric Hybrid oraz model w pełni elektryczny Volvo 7900 Electric. 

Volvo Buses

Volvo Trucks Polska

Volvo Trucks Polska

Volvo Polska Sp. z o.o., Oddział Samochody Ciężarowe jest częścią dużego koncernu – Grupy Volvo – jednego z czołowych światowych producentów samochodów ciężarowych.

Koncern Volvo Trucks dostarcza kompletne rozwiązania transportowe dla profesjonalistów i wymagających Klientów poprzez sieć 2100 dealerów i stacji obsługi w ponad 130 krajach. Samochody ciężarowe są produkowane
w 14 krajach.

Volvo Trucks Polska

Group Trucks Operations (GTO)

Volvo Group Trucks Operations

Group Trucks Operations (GTO) jest jednostką przemysłową wchodzącą
w skład Grupy Volvo odpowiedzialną za produkcję samochodów ciężarowych w tym montaż kabin i pojazdów ciężarowych, produkcję układów napędowych, serwisy logistyczne, dystrybucję części, zaopatrzenie oraz regenerację części zamiennych.

We Wrocławiu, w ramach GTO, zlokalizowane są organizacje odpowiadające za usługi logistyczne, dostawę części zamiennych do klientów.

Volvo Construction Equipment

Volvo Construction Equipment

Volvo Construction Equipment reprezentowane jest w Polsce przez dwie spółki.
 
Volvo Maszyny Budowlane Polska z siedzibą w Młochowie, jest wyłącznym dystrybutorem maszyn budowlanych Volvo w Polsce. Firma oferuje sprzedaż
i wynajem nowych oraz używanych maszyn budowlanych. Zapewnia pełną obsługę serwisową (serwis i części zamienne), a także wsparcie oraz doradztwo w doborze i eksploatacji maszyn Volvo.
Volvo Construction Equipment Poland z siedzibą we Wrocławiu, świadczy usługi inżynieryjne, zakupowe oraz IT na rzecz innych lokalizacji Volvo CE
i organizacji globalnej. Najwiekszy obszar działalności, związany z rozwojem produktu, obejmuje prace konstrukcyjne, prototypowanie, jak i testy maszyn budowlanych.

Volvo CE

Group IT

Group IT

Group IT w Polsce to Globalne Centrum Usług Informatycznych w ramach Grupy Volvo.

Jedno z pierwszych światowych centrów kompetencyjnych IT w kraju, które wciąż dynamicznie się rozwija. Realizujemy kompleksową obsługę IT dla wszystkich spółek koncernu Volvo m.in. Trucks, Buses, Construction Equipment, Penta, Financial Services, HR Services, Group IT – rozwijając i utrzymując ponad 1 500 systemów w wielu technologiach
np. Microsoft, .Net, Java, SAP, IBM iSeries, Mainframe.

Przez lata zbudowaliśmy silny zespół ekspertów IT z zakresu architektury systemów IT, analizy biznesowej, programowania aplikacji, zarządzania projektami czy też testami.

HR Services

HR Services

W ramach HR Services we Wrocławiu świadczone są zróżnicowane usługi. Znajduje się tutaj globalne centrum, świadczące usługi HR dla innych krajów (Szwecja, Francja, USA) i zapewniające wsparcie techniczne systemów z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi.

W ramach HR Services istnieje również obdrębny zespół odpowiedzialny za digitalizację
w obszarze HR – dzięki niemu wprowadzane są kolejne automatyzacje w Polsce i za granicą, oprogramowanie do robotyzacji oraz podpisy elektroniczne.

HR Services odpowiada również za zadania lokalne, jak np. sprawy kadrowo-płacowe pracowników, cały proces rekrutacyjny świadczony dla Volvo Polska oraz za administrację procesu rekrutacyjnego w innych krajach. 

Accounting & Company Control

Accounting & Company Control

Accounting & Company Control obsługuje procesy finansowo-księgowe dla spółek Grupy Volvo. 

Company Control - odpowiada za lokalną księgowość, zamknięcie ksiąg finansowych, podatki i za wszystkie inne kwestie finansowe.


Accounting Services - odpowiada za dostarczanie i prawidłowe funkcjonowanie procesów: Purchase to Pay, Order to Cash, Record to Report dla całej organizacji Accounting & Company Control. 

VFS Usługi Finansowe

VFS Usługi Finansowe

VFS Usługi Finansowe Polska oferuje rozwiązania finansowe oraz usługi ubezpieczeniowe dla wszystkich środków transportu oraz maszyn budowlanych produkowanych przez Grupę Volvo.

VFS wspomaga sprzedaż produktów całej Grupy Volvo na polskim rynku finansując wszystkie środki transportu, na które składają się samochody ciężarowe, autobusy miejskie
i turystyczne oraz maszyny budowlane. Firma oferuje bezpieczne finansowanie, a także doradztwo i pomoc  w wyborze optymalnego ubezpieczenia.

FVS Usługi Finansowe 

Group Trucks Purchasing

Group Trucks Purchasing

GTP zapewnia przewagę konkurencyjną Volvo Group dzięki wybieraniu dostawców odznaczających się wysoką wydajnością, aby dostarczać najlepsze produkty i usługi. Wybierając najlepszych dostawców, budujemy z nimi silne relacje w celu stymulowania wzrostu, rentowności i ciągłych ulepszeń, których oczekujemy. Korzystamy z synergii i dzielimy się najlepszymi praktykami w obszarze Volvo Group.

Group Trucks Purchasing w Polsce jest reprezentowane przez: Indirect Products and Services Purchasing (IPS to globalna organizacja odpowiedzialna za zakupy w Volvo Group) i Supplier Quality & Development (SQD to globalna organizacja odpowiedzialna za zapewnienie właściwej jakości zakupionych części, komponentów i podzespołów oraz ich zgodność z wymaganiami specyfikacji).

Group Real Estate

Group Real Estate

Group Real Estate jest częścią globalnej organizacji odpowiedzialnej za szeroko rozumiane zarządzanie nieruchomościami należącymi do Grupy Volvo. 

Dział prowadzi dokumentację prawną i techniczną obiektów, zajmuje się inwestycjami oraz zarządzaniem projektami (w tym projektami nowych budynków). RE obsługuje nieruchomości również w zakresie utrzymania i kontroli budynków, wywozu nieczystości, odśnieżania, remontów, modernizacji, usuwania usterek itd.