Volvo Polska

Volvo Polska stanowi część Grupy Volvo – jednego z wiodących światowych producentów samochodów ciężarowych, autobusów, maszyn budowlanych oraz systemów napędowych do łodzi motorowych i urządzeń przemysłowych.

W Polsce Volvo obecne jest od lat 70-tych. Na początku lat 90-tych Volvo rozpoczęło we Wrocławiu działalność przemysłową, otwarto fabrykę autobusów, a kolejne lata zaowocowały rozwojem firmy i rozszerzeniem zakresu jej działalności. Obecnie firma Volvo Polska obejmuje fabrykę autobusów, a także organizacje sprzedaży autobusów, samochodów ciężarowych i maszyn budowlanych oraz globalne centra dostarczające usługi biznesowe w takich sektorach, jak IT, finansowy i HR.

Firma Volvo Polska zatrudnia ponad 4 tysiące pracowników i jest wiodącym pracodawcą w mieście i w regionie, utytułowanym wieloma wyróżnieniami dla najlepszego pracodawcy. W 2019 roku po raz dziesiąty otrzymała tytuł Top Employer przyznawany w procesie certyfikacji firmom spełniającym najwyższe, międzynarodowe standardy w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi. Natomiast w 2020 roku firma Volvo Polska uplasowała się na trzecim miejscu wśród najbardziej atrakcyjnych pracodawców wskazanych w raporcie Randstad Employer Brand Research 2020.

Organizacja Volvo Polska

Volvo-Buses

Volvo Buses

Volvo Polska Centrum Przemysłowe Autobusy we Wrocławiu to największa fabryka autobusów Volvo w Europie. Powstają w niej autobusy miejskie, międzymiastowe i turystyczne, które dostarczane są do operatorów miejskiego transportu publicznego, przewoźników na trasach międzymiastowych i międzynarodowych oraz firm turystycznych na rynkach całej Europy.

W 2010 roku we Wrocławiu rozpoczęła się seryjna produkcja autobusu hybrydowego. Obecnie Volvo produkuje tu pełną gamę zelektryfikowanych autobusów, obejmującą hybrydę, elektryczną hybrydę oraz model w pełni elektryczny. 

Volvo Polska Autobusy

Volvo Trucks Polska

Volvo Trucks Polska

Volvo Polska Sp. z o.o., Oddział Samochody Ciężarowe jest częścią koncernu Volvo Group – jednego z czołowych światowych producentów samochodów ciężarowych.

Koncern Volvo Trucks dostarcza kompletne rozwiązania transportowe dla profesjonalistów i wymagających klientów poprzez sieć 2100 dealerów i stacji obsługi w ponad 130 krajach. Samochody ciężarowe są produkowane w 14 krajach.

Volvo Trucks Polska

Group Trucks Operations (GTO)

Volvo Group Trucks Operations

Group Trucks Operations (GTO) jest jednostką przemysłową wchodzącą w skład Grupy Volvo, odpowiada za produkcję samochodów ciężarowych, w tym montaż kabin i pojazdów ciężarowych, produkcję układów napędowych, serwisy logistyczne, dystrybucję części, zaopatrzenie oraz regenerację części zamiennych.

We Wrocławiu, w ramach GTO, zlokalizowane są organizacje odpowiadające za usługi logistyczne i dostawę części zamiennych do klientów.

Volvo Construction Equipment

Volvo Construction Equipment

Volvo Construction Equipment reprezentowane jest w Polsce przez dwie spółki.

Volvo Maszyny Budowlane Polska, z siedzibą w Młochowie, jest wyłącznym dystrybutorem maszyn budowlanych Volvo w Polsce. Firma oferuje sprzedaż i wynajem nowych oraz używanych maszyn budowlanych. Zapewnia pełną obsługę serwisową (serwis i części zamienne), a także wsparcie oraz doradztwo w doborze i eksploatacji maszyn Volvo.

Volvo Construction Equipment Poland, z siedzibą we Wrocławiu, świadczy usługi inżynieryjne, zakupowe oraz IT na rzecz innych lokalizacji Volvo CE i organizacji globalnej. Najwiekszy obszar działalności, związany z rozwojem produktu, obejmuje prace konstrukcyjne, prototypowanie i testy maszyn budowlanych.

Volvo CE

Group IT

Group IT

Group IT w Polsce to Globalne Centrum Usług Informatycznych w ramach Grupy Volvo.

Jedno z pierwszych światowych centrów kompetencyjnych IT w kraju, które wciąż dynamicznie się rozwija. Realizuje kompleksową obsługę IT dla wszystkich spółek koncernu Volvo, m.in. Trucks, Buses, Construction Equipment, Penta, Financial Services, HR Services, Group IT – rozwijając i utrzymując ponad 1 500 systemów w wielu technologiach, np. Microsoft, .Net, Java, SAP, IBM iSeries, Mainframe.

To silny zespół ekspertów IT z zakresu architektury systemów IT, analizy biznesowej, programowania aplikacji, zarządzania projektami i testami.

HR Services

HR Services

HR Services we Wrocławiu to globalne centrum świadczące usługi HR dla takich krajów, jak Szwecja, Francja i USA, i zapewniające wsparcie techniczne systemów z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi.

HR Services to również zespół odpowiedzialny za digitalizację w obszarze HR, dzięki której w Polsce i innych krajach wprowadzane są kolejne automatyzacje, oprogramowanie do robotyzacji oraz podpisy elektroniczne.

HR Services odpowiada też za zadania lokalne, np. sprawy kadrowo-płacowe pracowników, pełny proces rekrutacyjny świadczony dla Volvo Polska oraz za administrację procesu rekrutacyjnego w innych krajach. 

Financial Control & Accounting

Financial Control & Accounting

Financial Control & Accounting obsługuje procesy finansowo-księgowe dla spółek Grupy Volvo. 

Financial Control - odpowiada za lokalną księgowość, zamknięcie ksiąg finansowych, podatki i za wszystkie inne kwestie finansowe.

Accounting Services - odpowiada za dostarczanie i prawidłowe funkcjonowanie procesów: Purchase to Pay, Order to Cash, Record to Report dla całej organizacji Accounting & Company Control. 

VFS Usługi Finansowe

VFS Usługi Finansowe

VFS Usługi Finansowe Polska oferuje rozwiązania finansowe oraz usługi ubezpieczeniowe dla wszystkich pojazdów oraz maszyn budowlanych produkowanych przez Grupę Volvo.

VFS wspomaga sprzedaż produktów całej Grupy Volvo na polskim rynku, oferując finansowanie zakupu samochodów ciężarowych, autobusów miejskich i turystycznych oraz maszyn budowlanych. Firma oferuje bezpieczne finansowanie, a także doradztwo i pomoc w wyborze optymalnego ubezpieczenia.

FVS Usługi Finansowe 

Group Trucks Purchasing

Group Trucks Purchasing

Group Trucks Purchasing jest reprezentowane w Polsce przez Indirect Products & Services Purchasing (IPS) - globalną organizację odpowiedzialną za zakupy Volvo Group oraz Supplier Quality & Development (SQD) - globalną organizację odpowiedzialną za zapewnienie właściwej jakości zakupionych części, komponentów i podzespołów oraz ich zgodność z wymaganiami specyfikacji.

GTP zapewnia przewagę konkurencyjną Volvo Group dzięki współpracy ze sprawdzonymi dostawcami. Budowanie trwałych relacji wspiera ciągły rozwój i pozwala wprowadzać niezbędne usprawnienia. GTP korzysta z synergii i dzieli się najlepszymi praktykami w obszarze Volvo Group.

Group Real Estate

Group Real Estate

Group Real Estate jest częścią globalnej organizacji odpowiedzialnej za szeroko rozumiane zarządzanie nieruchomościami należącymi do Grupy Volvo. 

Dział prowadzi dokumentację prawną i techniczną obiektów, zajmuje się inwestycjami oraz zarządzaniem projektami (w tym projektami nowych budynków). RE obsługuje nieruchomości również w zakresie utrzymania i kontroli budynków, wywozu nieczystości, odśnieżania, remontów, modernizacji, usuwania usterek.