Organizacja Volvo Polska

Volvo-Buses

Volvo Buses

Volvo Polska Centrum Przemysłowe Autobusy we Wrocławiu jest obecnie największą fabryką autobusów Volvo w Europie.

Powstają w niej kompletne autobusy miejskie, międzymiastowe i turystyczne, które dostarczane są do operatorów miejskiego transportu publicznego, przewoźników na trasach międzymiastowych i międzynarodowych oraz firm turystycznych na rynkach całej Europy.

Produkcja autobusów Volvo rozpoczęła się we Wrocławiu w 1996 roku. Fabryka autobusów jest więc częścią lokalnej, wrocławskiej społeczności od dwudziestu pięciu lat. Działalność zakładu obejmuje cały proces dostarczania produktów, począwszy od projektowania konstrukcji oraz adaptacji według specyfikacji klientów, poprzez produkcję, aż po jednostki komercyjne i wsparcie po sprzedaży. Na przestrzeni lat, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku, fabryka sukcesywnie zwiększała liczbę produkowanych pojazdów. W 2014 roku z linii produkcyjnej fabryki Volvo we Wrocławiu zjechał 10-tysięczny autobus.

W ostatnich latach fabryka została gruntownie zmodernizowana. Zostały wprowadzone nowoczesne metody zarządzania produkcją i organizacją pracy, takie jak np. VPS – Volvo Production System. Jest to metoda oparta o zasady Lean Manufacturing, stosowana w celu zwiększania efektywności produkcji i podnoszenia jakości produktów, a także w celu doskonalenia sposobów pracy, zarówno w obszarze produkcyjnym, jak i w biurach.

W 2010 roku, we wrocławskiej fabryce rozpoczęła się seryjna produkcja autobusu hybrydowego. Od tego czasu firma Volvo dostarczyła ponad 2200 zelektryfikowanych autobusów operatorom transportu publicznego w Europie. Obecnie Volvo oferuje pełną flotę zelektryfikowanych autobusów. Gama obejmuje hybrydę Volvo 7900 Hybrid (dostępną również w wersji przegubowej), elektryczną hybrydę Volvo 7900 Electric Hybrid oraz najnowszy model – w pełni elektryczny autobus Volvo 7900 Electric.

Group-Truck-Poland

Volvo Group Truck Poland

Samochody ciężarowe Volvo w Polsce są reprezentowane przez:

Volvo Polska Sp. z o.o., Oddział Samochody Ciężarowe – odpowiadający za sprzedaż pojazdów ciężarowych Volvo na terenie całego kraju oraz świadczący usługi serwisowe poprzez sieć własnych serwisów Volvo Truck Center oraz autoryzowanych punktów serwisowych i sprzedaży oryginalnych części zamiennych Volvo.

Renault Trucks Polska Sp. z o.o. – odpowiadające za sprzedaż pojazdów ciężarowych Renault na terenie całego kraju oraz świadczące usługi serwisowe poprzez sieć autoryzowanych punktów serwisu i sprzedaży oryginalnych części zamiennych Renault.

GTO

Volvo Group Trucks Operations

Group Trucks Operations (GTO) jest jednostką przemysłową wchodzącą w skład Grupy Volvo odpowiedzialną za produkcję samochodów ciężarowych w tym montaż kabin i pojazdów ciężarowych, produkcję układów napędowych, serwisy logistyczne, dystrybucję części, zaopatrzenie oraz regenerację części zamiennych.

We Wrocławiu, w ramach GTO, zlokalizowane są organizacje odpowiadające za usługi logistyczne, dostawę części zamiennych do klientów.

VCE

Volvo Construction Equipment

Volvo Construction Equipment reprezentowane jest w Polsce przez dwie spółki.
 
Volvo Maszyny Budowlane Polska, z siedzibą w Młochowie, jest wyłącznym dystrybutorem maszyn budowlanych Volvo w Polsce. Firma oferuje sprzedaż i wynajem nowych oraz używanych maszyn budowlanych. Zapewnia pełną obsługę serwisową (serwis i części zamienne), a takze wsparcie oraz  doradztwo w doborze i eksploatacji maszyn Volvo.
 
Volvo Construction Equipment Poland, z siedzibą we Wrocławiu, świadczy usługi inżynieryjne, zakupowe oraz IT na rzecz innych lokalizacji Volvo CE i organizacji globalnej. Najwiekszy obszar działalności, związany z rozwojem produktu, obejmuje prace konstrukcyjne, prototypowanie, jak i  testy maszyn budowlanych.

HR

HR Services

W ramach HR Services funkcjonuje pięć działów:

Volvo Group Recruitment Poland odpowiedzialny jest za administrację oraz cały proces rekrutacyjny świadczony dla Volvo Polska. Recruitment Administration oferuje wsparcie administracyjne procesu rekrutacyjnego w innych krajach, przede wszystkim w Szwecji, USA, Francji i Belgii. 

W ramach HR Services funkcjonuje również dział Global Center, który podzielony jest na Shared Services – usługi wspólne HR dla innych krajów (Francja, Szwecja, USA) oraz Global Key Users Group – wsparcie techniczne systemów wykorzystywanych do kompleksowej obsługi procesów kadrowo-płacowych. VGAS – Zespół VGAS zajmuje się obsługą ankiety badającej zaangażowanie oraz satysfakcję pracowników.

GIT

Group IT

Group IT w Polsce to Globalne Centrum Usług Informatycznych w ramach Grupy Volvo.

Jedno z pierwszych światowych centrów kompetencyjnych IT w kraju, które wciąż dynamicznie się rozwija. Realizujemy kompleksową obsługę IT dla wszystkich spółek koncernu Volvo m.in. Trucks, Buses, Construction Equipment, Penta, Financial Services, HR Services, Group IT – rozwijając i utrzymując ponad 1 500 systemów w wielu technologiach np. Microsoft, .Net, Java, SAP, IBM iSeries, Mainframe.

Przez lata zbudowaliśmy silny zespół ekspertów IT z zakresu architektury systemów IT, analizy biznesowej, programowania aplikacji, zarządzania projektami czy też testami.

VFS

VFS Usługi Finansowe

VFS Usługi Finansowe Polska oferuje rozwiązania finansowe oraz usługi ubezpieczeniowe dla wszystkich środków transportu oraz maszyn budowlanych produkowanych przez Grupę Volvo.

VFS wspomaga sprzedaż produktów całej Grupy Volvo na polskim rynku finansując wszystkie środki transportu, na które składają się samochody ciężarowe, autobusy miejskie i turystyczne oraz maszyny budowlane. Firma oferuje bezpieczne finansowanie, a także doradztwo i pomoc 
w wyborze optymalnego ubezpieczenia.

ACC

Accounting & Company Control

Accounting & Company Control obsługuje procesy finansowo-księgowe dla spółek Grupy Volvo. 

Company Control - odpowiada za lokalną księgowość, zamknięcie ksiąg finansowych, podatki i za wszystkie inne kwestie finansowe.
Accounting Services - odpowiada za dostarczanie i prawidłowe funkcjonowanie procesów: Purchase to Pay, Order to Cash, Record to Report dla całej organizacji Accounting & Company Control. 

GRE

Group Real Estate

Group Real Estate jest częścią globalnej organizacji odpowiedzialnej za szeroko rozumiane zarządzanie nieruchomościami należącymi do Grupy Volvo. 

Dział prowadzi dokumentację prawną i techniczną obiektów, zajmuje się inwestycjami oraz zarządzaniem projektami (w tym projektami nowych budynków). RE obsługuje nieruchomości również w zakresie utrzymania i kontroli budynków, wywozu nieczystości, odśnieżania, remontów, modernizacji, usuwania usterek itd.

gt-purchasing

Group Trucks Purchasing

W strukturze GTP znajdują się: Indirect Products & Services Purchasing (IPS) – globalna organizacja odpowiedzialna za zakupy towarów i usług nie wchodzących w skład finalnego produktu Volvo. IPS zajmuje się optymalizacją bazy dostawców, standaryzacją i zakupami wszystkich towarów i usług, zarówno na potrzeby obszarów związanych z produkcją jak i usługami. Działalność IPS skupia się wokół czterech głównych dziedzin: Investments, Products & Operation Services, Professional Services & Travel oraz IT & Communication. IPS wspiera wszystkie działające w Polsce spółki z Grupy Volvo.
Supplier Quality & Development (SQD) organizacja odpowiedzialna za zapewnienie właściwej jakości zakupionych części, komponentów i podzespołów oraz ich zgodność z wymaganiami specyfikacji.

volvo-group-university

Volvo Group University (VGU)

Zajmuje się dostarczaniem usług szkoleniowych służących podnoszeniu kompetencji pracowników. Dostarcza innowacyjne rozwiązania z zakresu metod uczenia się dopasowane do indywidualnych potrzeb pracowników Grupy Volvo.