Laureat Volvo Technology Award w roku 2016 – Autobus elektryczny

Volvo Technology Award

Volvo Technology Award to świadectwo uznania dla wybitnych postępów technicznych, które przyczyniają się do zwiększania konkurencyjności i wiedzy Volvo Group w dziedzinie nowoczesnych technologii.

Przez lata nagrodę przyznawano za znane na całym świecie innowacje, takie jak napęd morski Duo prop, City Filter do oczyszczania spalin samochodów ciężarowych i autobusów oraz boczne poduszki powietrzne Volvo (SIPS).

Nagroda Volvo Technology Award, o którą mogą się ubiegać pracownicy Volvo Group, jest przyznawana każdego roku podczas ogólnego zebrania AB Volvo.

LAUREAT W 2019 ROKU
Projekt Electric Site

Projekt Electric Site

Przełomowy projekt: elektryfikacja kamieniołomu w Szwecji za pomocą autonomicznych, hybrydowych i w pełni elektrycznych maszyn koncepcyjnych.

W ramach projektu Electric Site Volvo CE opracowano całkowicie nową koncepcję autonomicznego transportera zasilanego akumulatorowo. Prototypowa maszyna HX02, stanowiła zaledwie jeden element projektu badawczego dotyczącego zelektryfikowanego miejsca pracy, który pozwolił zmniejszyć o 98% emisję dwutlenku węgla, o 70% koszty energii i o 40% koszty operatora. Potwierdzono zatem, że dzięki rozwiązaniu Electric Site można uzyskać korzyści związane z ochroną środowiska, efektywnością, bezpieczeństwem i kosztami.

Ta nagroda stanowiła wyróżnienie nie tylko dla pojedynczej innowacji, ale dla wielu nowatorskich rozwiązań, koniecznych do modernizacji tradycyjnego procesu prac w kamieniołomach w celu radykalnego obniżenia emisji” — mówi Lars Stenqvist, dyrektor ds. technologii w Volvo Group.Nawet w firmie tak zaangażowanej w badania i wprowadzanie innowacji jak Volvo Group, projekt Electric Site Volvo CE wyróżniał się zarówno zakresem, jak i wynikami. Stanowi znakomity przykład tego, co można osiągnąć, przekraczając granice i nawiązując partnerską współpracę z klientami”.

Przeczytaj pełną informację prasową tutaj

Poprzedni laureaci

Rok Laureat Opis
2018 Koncepcja koparki hybrydowej Dzięki zastosowaniu sterowanego elektronicznie układu hydraulicznego, systemu odzyskiwania energii i optymalizacji pompy ta nowa koncepcja umożliwia istotną poprawę ekonomiki paliwowej i produktywności
2017 Projekt tłoka falowego Dzięki inteligentnej konstrukcji tłoka nowe silniki Volvo Group do samochodów ciężarowych zapewniają lepszą ekonomikę paliwową. Na koronie tłoka umieszczono fale, aby poprawić wykorzystanie tlenu.
2016 Autobus elektryczny Pozycję Volvo Group jako światowego lidera w dziedzinie autobusów elektrycznych można w dużym stopniu wiązać z unikatowym i innowacyjnym elektrycznym układem napędowym.
2015 Dwusprzęgłowa skrzynia biegów Skrzynia biegów I-Shift Dual Clutch wykorzystuje technologię z branży samochodów sportowych, aby podnieść właściwości jezdne samochodów ciężarowych dużej ładowności na wyższy poziom.
2014 Aktywny Układ Kierowniczy Volvo Aktywny Układ Kierowniczy Volvo zapewnia kierowcy zarówno bezpieczniejsze, jak i wygodniejsze prowadzenie pojazdu.
2013 Układ I-see – „autopilot” do samochodów ciężarowych oszczędzający paliwo Układ I-See zmniejsza zużycie paliwa w transporcie długodystansowym nawet o 5%.
2012 OptiShift Układ zwiększający nawet o 15 % wydajność energetyczną ładowarki kołowej.
2011 Układ hydrauliczny w koparkach Zwiększenie wydajności układu skutkuje oszczędnościami paliwa do 15 %.
2010 System dynamicznego pozycjonowania Volvo Penta System utrzymujący bieżącą pozycję łodzi
2009 Rozwiązanie hybrydowe I-SAM I-SAM to silnik z magnesem stałym na prąd przemienny. Energia hamowania pojazdu jest przekształcana na energię elektryczną magazynowaną w akumulatorach.
2008 Nowe zawieszenie wozidła Zawieszenie hydrauliczne jest wyposażone w zaawansowane sterowanie elektroniczne, dzięki któremu maszyna może działać stabilnie niezależnie od tego, czy jest załadowana, czy też jedzie z minimalną bądź maksymalną prędkością. W korzystnych warunkach nie tylko zwiększa efektywność maszyny nawet o 40%. Dzięki niemu operatorzy są narażeni na znacznie mniejsze wibracje.
2007 Platforma silników przeznaczonych do pracy w trudnych warunkach Nowa rodzina silników wysokoprężnych wprowadzona głównie między 2005 a 2007 rokiem udowodniła, że naszym inżynierom udało się zapewnić wyższą wydajność, niższe zużycie paliwa i zmniejszenie emisji.
2006 Wspólny zestaw wskaźników Wspólny zestaw wskaźników charakteryzuje się wysokim stopniem unifikacji komponentów niewidocznym dla osoby patrzącej, a jednocześnie wysoką elastycznością z widoczną w oczywisty sposób tożsamością marki.
2005 Volvo Penta IPS Układ Inboard Performance System ze śrubami skierowanymi do przodu. Najprościej mówiąc, w nowym systemie śruby są skierowane w kierunku ruchu łodzi. Układ IPS wykorzystuje śruby obracające się w przeciwnych kierunkach z napędem przechodzącym przez kadłub, a nie przez rufę. Łodzie są szybsze, mają większą moc, są cichsze i czystsze – prowadzi się je równie łatwo jak samochód.
2004 Paliwooszczędne ładowarki kołowe W ładowarkach kołowych Volvo Construction Equipment serii E zastosowano podejście holistyczne w celu zoptymalizowania zużycia paliwa: każdy komponent maszyny został pieczołowicie zaprojektowany jako integralna część całego systemu.
2003 Telematyka Volvo Link Rozwiązanie Volvo Link łączy technologię satelitarną z Internetem w celu zaoferowania takich funkcji, jak nawigacja, informacje o ruchu, doraźna pomoc drogowa oraz dwukierunkowa komunikacja między samochodami ciężarowymi i ich macierzystymi bazami, niezależnie od miejsca na świecie, w którym znajduje się pojazd.
2002 Skrzynia biegów I-Shift I-Shift można rozumieć dosłownie jako „I shift” (zmieniam biegi) lub „Intelligent Shift” (inteligentna zmiana biegów). Ponieważ skrzynia biegów jest naprawdę inteligentna – nie tylko sama zmienia biegi, ale przy tym działa efektywniej niż porównywalne skrzynie biegów dostępne na rynku samochodów ciężarowych – obie interpretacje są równie uprawnione.
2001 Dysze rakietowe chłodzone filmem Zupełnie nowa forma chłodzenie dysz określana jako chłodzenie filmem.
2000 Dynafleet II Bezprzewodowy system transportowo-informacyjny. System ułatwia komunikację w czasie rzeczywistym między przewoźnikami a ich pojazdami i kierowcami.

Nowości ze świata technologii

Grupa Volvo przyłącza się do inicjatywy Science Based Targets

Grupa Volvo podejmuje kolejne działania w zakresie dostosowywania firmy i zabezpieczania jej przyszłości zgodnie z celami Paryskiego Porozumienia Klimatycznego. Celem Grupy Volvo jest uzyskanie statusu firmy o zerowych emisjach netto najpóźniej do ...

Grupa Volvo wprowadza Ramy Zielonego Finansowania (Green Finance Framework)

Grupa Volvo wprowadza Ramy Zielonego Finansowania (Green Finance Framework) w celu finansowania inwestycji i projektów związanych z czystym transportem. Ramy został ocenione przez organizację CICERO (Center for International Climate and Environmental ...

Grupa Volvo – trzeci kwartał 2020 r.

„W trzecim kwartale, wraz ze złagodzeniem restrykcji dotyczących COVID-19, stopniowo poprawiało się wykorzystanie samochodów ciężarowych i maszyn. Pod koniec kwartału działalność transportowa na większości rynków powróciła do poziomu zbliżonego do ...

Istotne łącza

Stanowiska w obszarze Technologia

Stanowiska w obszarze Technologia

Stanowiska w obszarze Technologia
Historia i kamienie milowe prac badawczo-rozwojowych

Historia i kamienie milowe prac badawczo-rozwojowych

Od roku 1927 firma Volvo wyrosła z małego lokalnego przedsiębiorstwa na czołowego dostawcę rozwiązań transportu komercyjnego, który oferuje samochody ciężarowe, autobusy, maszyny budowlane oraz układy napędowe do zastosowań morskich i przemysłowych.

Historia i kamienie milowe prac badawczo-rozwojowych
Partnerstwa i nagrody: Volvo Ocean Race

Partnerstwa i nagrody

Cały czas pracujemy nad tworzeniem obustronnie korzystnych relacji z klientami, dealerami, partnerami handlowymi i opinią publiczną. Realizujemy to poprzez współpracę, partnerstwa i nagrody specjalne.

Partnerstwa i nagrody