Sukces transgranicznego konwoju samochodów ciężarowych Volvo

Podróż Volvo Group przez Europę i uczestnictwo w europejskim konwoju samochodów ciężarowych Truck Platooning Challenge były wielkim sukcesem, a reakcje decydentów, polityków i publiczności okazały się niezwykle przychylne. Trzy samochody ciężarowe Volvo jechały w konwoju, w bliskiej odległości od siebie z Göteborga do Rotterdamu, komunikując się bezprzewodowo.
Jazda w konwoju

„Reakcje ludzi były fantastyczne. W Danii całe rodziny zbierały się na piknikach wzdłuż drogi, którą jechaliśmy”, mówi Anders Kellström, Project Manager odpowiedzialny za uczestnictwo Volvo Group w europejskim konwoju Truck Platooning Challenge. „Jechaliśmy w konwoju po drogach publicznych przez ponad 1500 km i zdobyliśmy mnóstwo doświadczeń, nie tylko związanych z techniką, ale także z ruchem drogowym. Wspaniałe jest, że wszystko przebiegło idealnie, zgodnie z planem”.

Ben Weyts, the Flemish minister of transport , get firsthand platooning experience.
Ben Weyts, flamandzki minister transportu, osobiście uczestniczył w konwoju.

Celem podróży było wskazanie i omówienie zmian, których należy dokonać w ustawodawstwie europejskim dotyczącym transportu, aby ułatwić wprowadzenie konwojów. Dziś jazda w konwoju po europejskich drogach nie jest możliwa, ponieważ w różnych krajach obowiązują różne przepisy dotyczące odległości pomiędzy samochodami ciężarowymi podczas podróży.

„Stworzyliśmy wyjątkową możliwość współpracy pod kątem przyszłych rozwiązań transportowych przekraczających granice państwowe i organizacyjne”, mówi Andreas Svenungsson, Head of Public Affairs w Volvo Group. „Wiemy, że w różnych krajach różnie interpretuje się prawa i przepisy dotyczące samoprowadzących się pojazdów, ale uważamy, że podjęta przez nas konkretna współpraca stanowi ważny krok w kierunku lepszej harmonizacji i zwiększenia efektywności transportu”.

Konwój składa się z samochodów ciężarowych jadących w bliskiej odległości od siebie i komunikujących się bezprzewodowo. W wyniku mniejszego oporu powietrza poprawia się ekonomika paliwowa pojazdów. Do 25% paliwa spalanego przez samochód ciężarowy pochłania opór powietrza, więc im bliżej siebie jadą pojazdy, tym większe są możliwości oszczędzania w tym zakresie. Dzięki komunikacji bezprzewodowej samochody automatycznie dopasowują do siebie nawzajem prędkość i hamowanie. Oznacza to, że zasadniczo czasy reakcji podczas hamowania są zredukowane do zera. To z kolei przekłada się na poprawę bezpieczeństwa i ograniczenie tzw. efektu akordeonu związanego z korkami na drodze.

Przedstawiciele mediów mogą uzyskać więcej informacji, kontaktując się z Kiną Wileke, tel. +46 (0)31 323 7229 lub +46 (0)765 537229.