Volvo wprowadza autonomiczną, samoprowadzącą się śmieciarkę przeznaczoną do środowiska miejskiego

Najnowsze prace badawczo-rozwojowe prowadzone przez Volvo Group wraz ze szwedzką firmą Renova specjalizującą się w gospodarowaniu odpadami i recyklingu są poświęcone testowaniu autonomicznej śmieciarki, która może być używana w miastach. Celem projektu jest zbadanie, jak można wykorzystać automatyzację do zwiększenia bezpieczeństwa ruchu, poprawy warunków pracy i ograniczenia wpływu na środowisko.
1860x1050-news-volvo-pioneers-autonomous-self-driving-refuse-truck

„Istnieje wspaniała możliwość przekształcenia szybkiego tempa rozwoju technicznego w automatyzacji na praktyczne korzyści dla klientów, ale również ogólne - dla społeczeństwa. Nasza samoprowadząca się śmieciarka wskazuje ogólny kierunek w tej branży, a jednocześnie stanowi jedną z fascynujących autonomicznych innowacji, nad którymi pracujemy obecnie”, mówi Lars Stenqvist, Chief Technology Officer, Volvo Group.

Autonomiczna śmieciarka Volvo Group ma służyć zwiększeniu bezpieczeństwa jazdy w obszarach zabudowanych nie tylko podczas cofania. Czujniki stale kontrolują otoczenie pojazdu, który zatrzymuje się natychmiast, gdy na jego drodze nagle pojawi się jakaś przeszkoda. Trasa jest wstępnie zaprogramowana, a samochód ciężarowy jedzie sam od jednego pojemnika na śmieci do kolejnego. Kierowca, który idzie przed cofającym się pojazdem, może się skupić na zbieraniu odpadów i nie ma potrzeby wspinania się do kabiny i schodzodzenia z niej za każdym razem, kiedy śmieciarka musi podjechać do następnego pojemnika.

„Jedną z ważnych zalet nowej technologii jest zmniejszenie ryzyka urazów zawodowych takich jak uszkodzenia stawów kolanowych — częstej dolegliwości pracowników zajmujących się wywozem śmieci”, wyjaśnia Lars Stenqvist.

Autonomiczny samochód ciężarowy jest także bardzo korzystny dla środowiska. Zmiana biegów, kierowanie pojazdem i szybkość są stale optymalizowane w celu obniżenia zużycia paliwa i emisji spalin.

Projekt będzie prowadzony wspólnie z firmą Renova do końca 2017 r. Aktualnie testowany autonomiczny samochód ciężarowy jest wyposażony w system czujników do identyfikacji, nawigacji i monitorowania otoczenia pojazdu. Większość tych rozwiązań technologicznych jest także stosowana w autonomicznym samochodzie ciężarowym przeznaczonym do pracy w kopalni zaprezentowanym przez Volvo Group w 2016 r. Ten samoprowadzący się pojazd przechodzi testy w kopalni Kristineberg w północnej Szwecji.

Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=zJSHXr8i-ZU
 
Link do zdjęć w wysokiej rozdzielczości: http://images.volvogroup.com/

Więcej informacji na temat prac Volvo Group dotyczących pojazdów autonomicznych można znaleźć na stronie www.volvogroup.com/automation.

Aby uzyskać więcej informacji, prosimy skontaktować się z działem prasowym Volvo Group, z Henrym Sténsonem +46 31 323 72 29

17 maja 2017 r.

Więcej historii dotyczących Volvo Group można znaleźć na stronie www.volvogroup.com/press.

Volvo Group to jedna z największych firm specjalizujących się w produkcji samochodów ciężarowych, autobusów, maszyn budowlanych oraz morskich i stacjonarnych układów napędowych. Grupa dostarcza również kompletne rozwiązania finansowe i serwisowe. Volvo Group zatrudnia około 95 000 pracowników, prowadzi działalność produkcyjną w 18 krajach i sprzedaje swoje produkty na ponad 190 rynkach. W 2016 roku obroty Volvo Group wyniosły około 302 mld SEK (31,9 mld EUR). Volvo Group jest spółką giełdową z siedzibą główną w Göteborgu (Szwecja). Akcje Volvo są notowane na giełdzie Nasdaq w Sztokholmie. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę internetową www.volvogroup.com  

Pobierz