Bezpieczeństwo – kluczem do pojazdów przyszłości

Bezpieczeństwo od dawna należy do głównych wartości marki Volvo i jest także integralną częścią misji Volvo Group – tworzenia dobrobytu. Wyniki w zakresie bezpieczeństwa mają zasadnicze znaczenie, ponieważ branża przechodzi na nowe technologie, takie jak automatyzacja.
Bezpieczeństwo – kluczem do pojazdów przyszłości

Co roku na całym świecie w wypadkach drogowych ginie około 1,2 miliona osób. To 3400 osób każdego dnia – odpowiednik 10 zapełnionych samolotów pasażerskich. Problemem jest nie tylko ogromne cierpienie ofiar i ich rodzin, ale także koszty ekonomiczne wynikające z korków na drogach, koniecznych napraw i opieki zdrowotnej. Słabe bezpieczeństwo na drogach stanowi poważną przeszkodę dla rozwoju gospodarczego i zwykle najmocniej dotyka najsłabsze grupy społeczne. Co więcej, znakomita większość wypadków drogowych ma miejsce w krajach rozwijających się. Dlatego ONZ w ramach Agendy na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030 wskazała jako cel zmniejszenie o połowę do 2020 r. liczby zgonów i obrażeń w wyniku wypadków drogowych.

„Volvo Group odgrywa aktywną rolę w tych działaniach, nie tylko wprowadzając nowatorskie rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa w sektorze transportu komercyjnego, ale także dzieląc się wiedzą i domagając się przykładania większej wagi kwestiom bezpieczeństwa na drogach” – mówi Peter Kronberg, Dyrektor ds. Bezpieczeństwa w Volvo Group. „Transport umożliwia funkcjonowanie społeczeństw i stymuluje ich rozwój. Odgrywa także ważną rolę w tworzeniu dobrobytu – ale obecność częstych wypadków prowadzi do paraliżu systemów transportowych, a koszty rozwoju ponoszone przez ludzi okazują się za wysokie. Jeśli mamy realizować misję Volvo Group, musimy zwiększyć bezpieczeństwo na drogach”.

Nowe technologie odgrywają ważną rolę, a branża pracuje nie tylko nad systemami bezpieczeństwa biernego łagodzącymi skutki wypadków, ale także systemami bezpieczeństwa aktywnego - pozwalającymi ich unikać. Stało się to możliwe dzięki postępom w dziedzinie technologii i inteligencji maszynowej, które wyznaczają także nowe granice automatyzacji w motoryzacji. Zautomatyzowane i połączone z siecią pojazdy mogą zasadniczo zwiększyć efektywność i produktywność, a przy tym poprawić bezpieczeństwo. Jednak błędne pojmowanie automatyzacji jako dążenia do tworzenia samoprowadzących się pojazdów zrodziło obawy przed technologią postrzeganą jako zagrożenie bezpieczeństwa. W tym kontekście wielką korzyścią Volvo Group są jej osiągnięcia w dziedzinie bezpieczeństwa. Wprowadzając takie rozwiązania, jak układ ostrzegający o niebezpieczeństwie kolizji z funkcją hamowania awaryjnego i układ monitorowania pasa ruchu, Volvo Group dowiodło, że technologia może poprawiać bezpieczeństwo na drodze.

„Czynnik ludzki – kierowca lub inny użytkownik drogi – ma wpływ na zasadniczą większość wypadków drogowych” – mówi Peter Kronberg. „Dzieje się tak dlatego, że wszyscy popełniamy błędy – czasem przeceniamy własne umiejętności, spieszymy się, jesteśmy zmęczeni lub nieuważni, a czasem nawet wsiadamy za kierownicę po alkoholu. Pojazd autonomiczny nigdy nie popełni takich błędów”. Nadal jednak najważniejszy z punktu widzenia bezpieczeństwa drogowego pozostanie kierowca. Systemy aktywnego bezpieczeństwa i większość systemów automatycznych mają pomagać kierowcom, a nie ich zastępować. „Ludzie fantastycznie przewidują zdarzenia w złożonych środowiskach – znacznie lepiej niż skomputeryzowane systemy. Ilu potencjalnych wypadków unikają kierowcy każdego dnia? Szukamy optymalnego połączenia człowieka i maszyny”. Koniec końców, żadna nowa technologia nie odniesie sukcesu, jeśli nie będzie zapewniać bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo było w centrum zainteresowania Volvo Group przez ponad 90 lat i będzie tak dalej, by spółki Volvo Group kontynuowały tworzenie dobrobytu na świecie.

Więcej informacji o bezpieczeństwie drogowym można znaleźć tutaj

Więcej informacji dotyczących naszej pracy na rzecz tworzenia dobrobytu

Więcej informacji o innowacjach i nowych technologiach

Related News