Projekt Electric Site laureatem nagrody Volvo Technology Award

Przełomowy projekt: elektryfikacja kamieniołomu w Szwecji za pomocą autonomicznych, hybrydowych i w pełni elektrycznych maszyn koncepcyjnych.
1860x1050-teknikpris-2019

W ramach projektu Electric Site Volvo CE opracowano całkowicie nową koncepcję autonomicznego transportera zasilanego akumulatorowo. Prototypowa maszyna HX02, stanowiła zaledwie jeden element projektu badawczego dotyczącego zelektryfikowanego miejsca pracy, który pozwolił zmniejszyć o 98% emisję dwutlenku węgla, o 70% koszty energii i o 40% koszty operatora. Potwierdzono zatem, że dzięki rozwiązaniu Electric Site można uzyskać korzyści związane z ochroną środowiska, efektywnością, bezpieczeństwem i kosztami.  

Celem projektu realizowanego przez ponad 10 tygodni w drugiej połowie 2018 r. była elektryfikacja wszystkich etapów transportu w kamieniołomach — od wydobycia do miejsca kruszenia wstępnego i transportu do miejsca kruszenia drobnego. W tym celu opracowano nowe maszyny, metody pracy i systemy zarządzania obiektem. Oprócz floty transporterów HX02 w projekcie Electric Site wykorzystano także prototypowe wersje hybrydowej ładowarki kołowej (LX01) i w pełni elektrycznej koparki (EX01). Nowa technologia objęła także systemy kontroli maszyn i floty, a także rozwiązania logistyczne związane z zastosowaniem maszyn elektrycznych w kamieniołomach. W realizacji projektu Electric Site oprócz Volvo CE uczestniczyła także firma Skanska Sweden, Szwedzka Agencja Energetyczna i dwa szwedzkie uniwersytety – Linköping i Mälardalen. 

Ta nagroda stanowiła wyróżnienie nie tylko dla pojedynczej innowacji, ale dla wielu nowatorskich rozwiązań, koniecznych do modernizacji tradycyjnego procesu prac w kamieniołomach w celu radykalnego obniżenia emisji” — mówi Lars Stenqvist, dyrektor ds. technologii w Volvo Group. „Nawet w firmie tak zaangażowanej w badania i wprowadzanie innowacji jak Volvo Group, projekt Electric Site Volvo CE wyróżniał się zarówno zakresem, jak i wynikami. Stanowi znakomity przykład tego, co można osiągnąć, przekraczając granice i nawiązując partnerską współpracę z klientami”.

Volvo Technology Award to świadectwo uznania dla wybitnych postępów technicznych, które przyczyniają się do zwiększania konkurencyjności i wiedzy Volvo Group w dziedzinie nowoczesnych technologii. Przez lata nagrodę przyznawano za znane na całym świecie innowacje, takie jak napęd morski Duo prop, City Filter do oczyszczania spalin samochodów ciężarowych i autobusów oraz boczne poduszki powietrzne Volvo (SIPS).

Laureatami nagrody Volvo Technology Award 2019 są:
Marcus Broberg, David Dujmovic, Bobbie Frank, Peter Johansson, Chongchul Kim, Marcus Kreku, Joakim Lundin, Uwe Müller, Albin Nilsson, Markus Rombach, David Rylander, Ted Samuelsson, Johan Sjöberg, Mikael Skantz, Erik Uhlin, Joakim Unnebäck i Jimmie Wiklander

Łącze do filmu objaśniającego projekt Electric Site: https://youtu.be/Mg_84wy0v5Y

Więcej informacji na temat projektu Electric Site można znaleźć na stronie www.volvoce.com 

2019-05-22

Aby uzyskać więcej informacji, można się kontaktować z:
Tiffany Cheng, Volvo Construction Equipment Corporate Communication, Tel.: +32 499 56 68 47
 Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę volvogroup.com/press 

Volvo Group tworzy dobrobyt dzięki rozwiązaniom transportowym, a oferta Grupy obejmuje samochody ciężarowe, autobusy, maszyny budowlane, rozwiązania napędowe do zastosowań morskich i przemysłowych, finansowanie i usługi zwiększające dyspozycyjność i produktywność klientów. Volvo Group, założona w 1927 r. angażuje się w działania mające na celu tworzenie przyszłościowych rozwiązań z zakresu zrównoważonego transportu oraz infrastruktury. Główna siedziba Volvo Group znajduje się w Göteborgu w Szwecji, Grupa zatrudnia 105 000 osób i obsługuje klientów na ponad 190 rynkach. W 2018 r. sprzedaż netto Grupy wyniosła 391 mld SEK (38,1 mld EUR). Akcje Volvo są notowane na giełdzie Nasdaq w Sztokholmie.

Work with us

Najpierw pobierz najnowsze

Usługa subskrypcji

  • Komunikaty prasowe
  • Sprawozdanie okresowe
  • Sprawozdania roczne
stayupdated form description
DZIĘKUJEMY
Subskrypcja została aktywowana

Informacje pokrewne