Volvo Trucks rozpoczyna sprzedaż elektrycznych samochodów ciężarowych przeznaczonych do transportu miejskiego

Volvo Trucks zapowiada rozpoczęcie sprzedaży elektrycznych samochodów ciężarowych Volvo FL i Volvo FE na wybranych rynkach europejskich. W ten sposób przedsiębiorstwo stara się zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na zrównoważone rozwiązania transportowe wykorzystywane w miastach.

1860x1050-volvo-trucks-FL-FE-pressrelease

Ze względu na brak emisji spalin i mniejsze natężenie hałasu, elektryczne samochody ciężarowe oferują wiele możliwości w obszarach miejskich. Po pierwsze, niski poziom hałasu pozwala realizować dostawy i wywozić odpady wcześnie rano, późno wieczorem, a nawet w nocy, co zwiększa możliwości logistyki transportu i zmniejsza zatłoczenie ulic w godzinach szczytu. Po drugie, dzięki lepszej jakości powietrza i mniejszemu hałasowi, elektryczne samochody ciężarowe stwarzają nowe możliwości planowania zagospodarowania przestrzeni miejskiej i infrastruktury drogowej. Elektryczny samochód ciężarowy może na przykład wjeżdżać do hal załadunkowych i stref ochrony środowiska. 

„Globalna urbanizacja stwarza coraz pilniejszą potrzebę wdrożenia miejskich rozwiązań logistycznych i transportu ciężarowego o zerowej emisji spalin. Volvo FL Electric i Volvo FE Electric pozwolą nam zarówno spełnić surowe wymagania ochrony środowiska, jak i wysokie wymagania komercyjne naszych klientów” — mówi Jonas Odermalm, wiceprezes ds. linii produktów elektromobilnych.

Jednym z wyzwań jest maksymalizacja ładowności przy jednoczesnej optymalizacji zasięgu jazdy. 

„Rozwiązania Volvo Trucks będą się opierać na indywidualnych potrzebach biznesowych, co wymaga uwzględnienia wielu parametrów, takich jak cykle jazdy, ładowność i analiza tras, aby umożliwić jak najbardziej efektywne wykorzystanie akumulatorów” — kontynuuje Jonas Odermalm.

Volvo FL Electric i Volvo FE Electric opracowano, współpracując ściśle z wybranymi klientami działającymi w Göteborgu w Szwecji. Uzyskaliśmy niezwykle pozytywne informacje zwrotne, a szczególne wrażenie na współpracujących z nami kierowcach zrobiły szybkość reakcji układu napędowego, płynne przyspieszanie i niemal bezgłośna praca tych samochodów ciężarowych. 

„Chociaż opinie klientów są pozytywne” — wyjaśnia Jonas Odermalm — „zdajemy sobie sprawę, że infrastruktura ładowania w większości miast wciąż jest rozwijana. Współpracujemy zarówno z partnerami publicznymi, jak i prywatnymi, aby uzgodnić długoterminową strategię jej rozbudowy. Już teraz widać jednak, że tempo rozwoju infrastruktury ładowania musi przyspieszyć”.

Walka ze zmianami klimatu będzie wymagała dostępności kilku technologii układu napędowego. 

„Pojazdy elektryczne, ładowane energią ze źródeł odnawialnych, są rzeczywiście ważnym krokiem w kierunku bardziej zrównoważonego transportu dystrybucyjnego w mieście. Jednak nie będzie jednego źródła energii, które pozwoliłoby rozwiązać problem zmian klimatu i wszystkie inne kwestie związane z ochroną środowiska. Różne rodzaje transportu wymagają różnych rozwiązań układu napędowego” — podsumowuje Jonas Odermalm.


Fakty na temat Volvo FL Electric i Volvo FE Electric

•    Samochody ciężarowe Volvo FL Electric i Volvo FE Electric opracowano pod kątem dystrybucji towarów, wywozu odpadów i innych miejskich zastosowań transportowych. 
•    Początkowo będą sprzedawane w Szwecji, Norwegii, Niemczech, Szwajcarii, Francji i Holandii. 
•    Rozpoczęcie produkcji seryjnej jest planowane na marzec 2020 r.
•    Volvo FL Electric ma pojemność odpowiadającą DMC (dopuszczalna masa całkowita) 16 ton, natomiast DMC Volvo FE Electric wynosi 27 ton.


Więcej informacji na temat inicjatyw Volvo Trucks w dziedzinie elektromobilności można znaleźć tutaj.


6 listopada 2019 r.


Link do zdjęć o wysokiej rozdzielczości.


W celu uzyskania dalszych informacji prosimy o kontakt z: 
Jan Strandhede, dyr. ds. relacji z mediami, Volvo Trucks
E-mail: jan.strandhede@volvo.com
Telefon: +46 31 3233715

 

Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę internetową volvogroup.com/press

Grupa Volvo to jeden z wiodących światowych producentów samochodów ciężarowych, autobusów, maszyn budowlanych oraz morskich i stacjonarnych układów napędowych. Grupa dostarcza również kompletne rozwiązania finansowe i serwisowe. Grupa Volvo zatrudnia niemal 105 000 osób, prowadzi działalność produkcyjną w 18 krajach i jest obecna na ponad 190 rynkach. W 2018 roku obroty Grupy Volvo wyniosły około 391 mld SEK (38,1 mld EUR). Grupa Volvo jest spółką giełdową z siedzibą główną w Göteborgu (Szwecja). Akcje Volvo są notowane na giełdzie Nasdaq w Sztokholmie. 
 

Work with us

Najpierw pobierz najnowsze

Usługa subskrypcji

  • Komunikaty prasowe
  • Sprawozdanie okresowe
  • Sprawozdania roczne
stayupdated form description
DZIĘKUJEMY
Subskrypcja została aktywowana

Informacje pokrewne

Volvo Group — czwarty kwartał i cały rok 2020

„W 2020 roku globalna pandemia postawiła nas przed niespotykanymi współcześnie wyzwaniami. Wraz z partnerami biznesowymi i dostawcami wspieraliśmy naszych klientów na wszystkich etapach kryzysu. Poradziliśmy sobie z dramatycznymi wahaniami popytu, a ...

Grupa Volvo przyłącza się do inicjatywy Science Based Targets

Grupa Volvo podejmuje kolejne działania w zakresie dostosowywania firmy i zabezpieczania jej przyszłości zgodnie z celami Paryskiego Porozumienia Klimatycznego. Celem Grupy Volvo jest uzyskanie statusu firmy o zerowych emisjach netto najpóźniej do ...

Grupa Volvo wprowadza Ramy Zielonego Finansowania (Green Finance Framework)

Grupa Volvo wprowadza Ramy Zielonego Finansowania (Green Finance Framework) w celu finansowania inwestycji i projektów związanych z czystym transportem. Ramy został ocenione przez organizację CICERO (Center for International Climate and Environmental ...