Ekolog Terry Chapin, twórca koncepcji Earth Stewardship, otrzymuje nagrodę Volvo Environment Prize 2019

Zdobywcą nagrody Volvo Environment Prize 2019 jest profesor ekologii, który poświęcił dziesiątki lat na badania i prace terenowe w trudnych warunkach arktycznych.
1860x1050-news-volvo-environmental-prize-winner-2019

Nagroda jest przyznawana od 30 lat i w tym czasie jury często wybierało laureatów, których badania okazały się kluczowe w kształtowaniu nowoczesnego programu zrównoważonego rozwoju. Dotyczy to także Terry'ego Chapina. Jako profesor ekologii na Uniwersytecie Alaska w Fairbanks wiele czasu spędził w tundrze Syberii i Alaski, badając procesy, które zgodnie z naszą wiedzą mogą mieć dramatyczny wpływ na globalny klimat. Przez ostatnie 10 lat łączył swoją wiedzę o ekologii z etyką, tworząc koncepcję Earth Stewardship.

Kilkadziesiąt lat temu tylko niewielu uczonych, w tym Terry Chapin, zaczęło dostrzegać wpływ zmian klimatu na bogatą w węgiel tundrę, wieczną zmarzlinę i tajgę na półkuli północnej. Mówi Terry Chapin:

— Zmiana klimatu na Alasce i w pozostałej części Arktyki następuje dwukrotnie szybciej niż na całym globie. Ze względu na tę wrażliwość Alaski na temperaturę to właśnie tam wpływ zmiany klimatu na procesy będzie najwyraźniejszy.

To się już dzieje. Na pustkowiach Alaski zawsze zdarzały się pożary, ale ich liczba gwałtownie wzrosła w ubiegłej dekadzie. Wzrost temperatury i spadek wilgotności powietrza sprawia, że pożary są większe i zdarzają się częściej. Dymy z pożarów sprawiają, że jakość powietrza w Fairbanks na Alasce, mieście otoczonym dziką przyrodą i odległym od zanieczyszczeń przemysłowych, może być przez całe tygodnie gorsza niż gdziekolwiek indziej na świecie.

Naukowcy z Uniwersytetu Alaska w Fairbanks ściśle monitorują zmiany zachodzące w zamarzniętej ziemi. Rozmrażanie uwalnia węgiel w warunkach beztlenowych, powodując emisje metanu, silnego gazu cieplarnianego. Szybkość tego procesu jest nieznana, ale efekty mogą być dramatyczne. Ocenia się, że wieczna zmarzlina w samej Arktyce zawiera prawie dwa razy więcej węgla niż cała atmosfera. Uwolnienie tylko części tego zamarzniętego węgla byłoby źródłem emisji wyższych niż kilkudziesięcioletnie emisje z naszych pojazdów, przemysłu, elektrowni, statków i samolotów.

Podczas wielu lat badań skutków zmian klimatu w Arktyce Terry Chapin ściśle współpracował z rdzennymi społecznościami Alaski i czerpał od nich inspirację.

— Rdzenni mieszkańcy mają wspaniałą tradycję i historię związaną z ziemią, ponieważ to od niej zależy ich przetrwanie. Rdzenni mieszkańcy kierują się etyką szacunku, od której odeszły społeczeństwa Zachodu.

Terry Chapin uważa, że trzeba od nowa nauczyć się etyki szacunku dla natury i ziemi. Stworzył koncepcję, którą nazwał Earth Stewardship (Zarządzanie Ziemią), dotyczącą relacji pomiędzy ludźmi i naturą. Jest to zbiór ekologicznych i etycznych zasad przewodnich, który ma służyć zachowaniu różnorodności biologicznej i systemu podtrzymywania życia na naszej planecie, dzięki odpowiedzialnemu działaniu, bardzo często na poziomie lokalnym. Optymistycznie sądzi, że ruchy oddolne mogą spowodować zmiany stylu życia, zmniejszając wpływ na środowisko i wspierając przyjazne dla klimatu firmy i przepisy.

— W ciągu ostatnich 70 lat ludzka aktywność osiągnęła poziom zmieniający oblicze Ziemi. Jest to jeden z powodów, dla których uważam koncepcję Earth Stewardship za tak ważną. Jest to szansa na przekształcenie drogi, którą podąży ludzkość w przyszłości.

Uzasadnienie podane przez Volvo Environment Prize Foundation:

„Przez wiele lat poświęconych pracy nad badaniem ekosystemów i globalną zmianą klimatu profesor Terry Chapin niestrudzenie pracował z ludźmi i dla planety. Jego praca będzie miała długotrwały wpływ na sposoby budowania zrównoważonej przyszłości, a koncepcja Earth Stewardship wspiera głębokie zmiany instytucjonalne i strukturalne niezbędne do sprostania nadchodzącym wyzwaniom. “

 

Więcej informacji na temat nagrody Volvo Environment Prize i tegorocznego zwycięzcy można uzyskać od przewodniczącego jury, emerytowanego profesora Willa Steffena ze Szkoły Fennera zajmującej się środowiskiem i społeczeństwem na Australijskim Uniwersytecie Narodowym, e-mail: will.steffen@anu.edu.au

Przyznawana od 30 lat nagroda Volvo Environment Prize stała się jedną z najbardziej prestiżowych nagród na świecie w dziedzinie ochrony środowiska. Jest przyznawana co roku ludziom, którzy dokonali wybitnych odkryć naukowych w obszarze ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Nagroda w postaci dyplomu, szklanej rzeźby i 1,5 mln SEK zostanie wręczona 7 listopada 2019 roku podczas ceremonii w Sztokholmie.

Aby uzyskać więcej informacji na temat laureata nagrody Volvo Environment Prize w roku 2019, przejdź na stronę: www.environment-prize.com

Emerytowany profesor ekologii Stuart „Terry” Chapin III, Uniwersytet Alaska, Fairbanks, USA jest laureatem nagrody Volvo Environment Prize 2019. Zdjęcie: Tore Marklund

 

Informacje o Grupie Volvo

Grupa Volvo tworzy dobrobyt dzięki rozwiązaniom transportowym, a oferta Grupy obejmuje samochody ciężarowe, autobusy, maszyny budowlane, rozwiązania napędowe do zastosowań morskich i przemysłowych, finansowanie i usługi zwiększające dyspozycyjność i produktywność klientów. Grupa Volvo, założona w 1927 r. angażuje się w działania mające na celu tworzenie przyszłościowych rozwiązań z zakresu zrównoważonego transportu oraz infrastruktury. Główna siedziba Grupy Volvo znajduje się w Göteborgu, w Szwecji. Grupa zatrudnia 105 000 osób i obsługuje klientów na ponad 190 rynkach. W 2018 r. sprzedaż netto Grupy wyniosła 391 mld SEK (38,1 mld EUR). Akcje Volvo są notowane na giełdzie Nasdaq w Sztokholmie.

Form background image

Usługa subskrypcji

Related News

Informacje prasowe

Latest Press Release